TYPY A NÁVODY » AKO VYBRAŤ SPRÁVNU VLOŹKU
Ako vybrať správnu zámkovú vložku

Ako správne vybrať  zámkovú vložku.

V mnohých prípadoch zlodeji vnikajú do objektov cez vstupné dvere a veľa krát sú náklady na odstránenie následkov vlámania vyššie než prostriedky vynaložené na prevenciu. Z toho vyplýva, že zvoliť si správny systém zamykania a celkové zabezpečenie vstupných dverí má pre ochranu vášho majetku veľký význam.
Pri  voľbe zámkovej vložky je nutné veľmi dôkladne zvoliť vhodný typ, jednak čo sa týka triedy bezpečnosti, ale aj podľa hrúbky dverí od profilu telesa vložky, jej dĺžky, či je jednostranná alebo obojstranná atď.

Záleží od druhu dverí
Pri výbere vhodného typu cylindrickej zámkovej vložky je predovšetkým nutné  vedieť pre aké dvere ju chceme použiť: či sa jedná o vstupné dvere do bytu, domu či skladu, vonkajšiu vstupnú bráničku, garážovú  bránu atď.
Ak máte bezpečnostné dvere, ktoré majú  viacbodové uzamykanie, nedoporučujeme šetriť na kvalitnom rozvorovom zámku a zámkovej vložke.
V prípade, že máte len obyčajné dvere, je vhodné ich  doplniť ešte o prídavný zámok, aby ste predišli možnému vypáčeniu. Tak isto  garážová brána alebo dvere do skladu a pivnice, by mali byť zabezpečené kvalitnou zámkovou vložkou, pretože práve cez tieto priestory sa zlodeji ľahko dostanú do domu.


Úroveň zabezpečenia, certifikácia
Ak ste sa rozhodli kúpiť zámkovú vložku do vstupných dverí bytu alebo domu, vždy by ste mali nakupovať od predajcov s dlhoročnými skúsenosťami, ktorý ponúkajú certifikované výrobky od známych firiem a ktorý vám aj zámok, vložku alebo kovanie odborne namontujú, prípadne vysvetlia ako správne namontovať či  udržiavať a poradia vám aj vhodné príslušenstvo tak, že budete mať istotu, že jednotlivé časti (zámok, vložka, kovanie atď.) budú k sebe dohromady pasovať.  Hlavnou výhodou certifikovaných zámkových vložiek je predovšetkým to, že sa jedná o kvalitné výrobky, ktoré boli testované podľa normy ČSN P ENV 1627, prípadne podľa kritérií nutných k udeleniu atestu Národného bezpečnostného úradu. Dôležité je tiež to, že kópie kľúčov certifikovaných zámkových vložiek sa dajú vo väčšine prípadov vyrobiť len v autorizovaných strediskách.
Niektorí výrobcovia  k vybraným typom vložiek vydávajú bezpečnostné karty, ktoré dosvedčujú, že predkladateľ je naozaj majiteľom daného typu cylindrickej zámkovej vložky a je  oprávnený požadovať výrobu duplikátu kľúča.
Na základe uvedenej normy sa  cylindrické zámkové vložky delia do štyroch bezpečnostných tried, ktoré reprezentujú jednotlivé úrovne zabezpečenia, napr. proti odvŕtaniu, vyhmataniu, vytrhnutiu, zlomeniu alebo hrubému násiliu.

 

 

1. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: základná ochrana
2. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: dostatočná ochrana
3. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: vysoká ochrana
4. bezpečnostná trieda cylindrickej vložky: veľmi vysoká ochrana


Čo musíte vedieť, pre správne určenie  veľkosti cylindrickej vložky?
Pre určenie správneho rozmeru cylindrickej zámkovej vložky musíte poznať hrúbku dverí, ktorá sa meria na každú stranu od otvoru pre upevňovaciu skrutku.
Ďalej je nutné  pripočítať k hrúbke dverí použitú rozetu alebo kovanie , cylindrická vložka ich môže presahovať maximálne o 3 mm; ideálne  je keď vložka s kovaním alebo rozetou lícujú.
Ak máte dvere so skrytým falcom, musíte  pri výbere zámkovej vložky zohľadniť posunutú osovú polohu stredu zadlabávacieho zámku. Údaje o rozmeroch cylindrickej vložky, ktoré sú odstupňované po 5 mm,  nájdete na obale výrobku.
Veľkosť zámkovej vložky zistíme odmeraním vzdialenosti medzi upevňovacou skrutkou vložky a vonkajšou stranou kovania s vonkajšou stranou dverí a následne vzdialenosť medzi upevňovacou skrutkou vložky a vonkajšou stranou kovania z vnútornej strany dverí. Sčítaním obidvoch rozmerov dostaneme požadovanú veľkosť vložky.

 

 

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV